Утре започва преброяването

nsiУтре започва преброяването – разчитаме повече хора да се преброят електронно, в сутрешния блок на БНТ каза председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски.

По думите му именно електронното преброяване е най-сигурно заради избягването на прекия контакт между преброители и гражданите. Електронното преброяване е максимално улеснено и не на последно място осигурява по-бързи резултати, заяви Цветарски. То ще продължи до 17 септември, след което ще премине в обход.

Специален акцент е отделен върху защитата на личните данни. След електронното преброяване се получава код, който трябва да бъде предаден на преброител, възможно е това да стане и по телефона.

Ето какви препоръки отправят от националната статистика:

Препоръчваме този начин, защото е бърз, лесен, удобен и в условията на пандемия – безопасен. След това срещата с преброител ще бъде само при предаването на уникалния 15-цифрен код, който генерира системата при успешно преброяване.

За да сме сигурни, че някой няма да се преброи от наше име, е необходимо да се регистрираме с валидна електронна поща, ЕГН и номер на български документ за самоличност. Данните от регистрацията се използват само за идентифициране на лицето и не се съхраняват от НСИ. Следва потвърждение на регистрацията – получаваме имейл с линк, на който трябва да кликнем до 2 часа. След потвърждението ще се отвори екран за попълване на електронната преброителна карта. Там трябва да се влезе с имейла и паролата от регистрацията ни.

Преброителната карта съдържа въпроси за жилището, домакинството и хората, с които живеем в едно домакинство.

Попълването на преброителната карта отнема средно 20 минути. То може да се прекъсне и да продължи по-късно, но трябва да сме завършили и потвърдили всяка страница с бутона „Напред“. Ако оставим незавършена страница повече от 30 минути, без да въвеждаме, връзката прекъсва и трябва да влезем отново с имейл и парола.

Може да се връщаме в предишни страници на преброителната карта и да редактираме информацията, но само до окончателното й приключване. След това до 17 септември ще може само да виждаме данните си, но не и да ги редактираме.

След успешното преброяване ще получим съобщение и имейл с уникален 15-цифрен код, който трябва да запазим и да предадем на преброителя, когато позвъни на вратата ни.

Важно е да знаем:

Трябва да попълним адреса, на който живеем в действителност, а не, където сме регистрирани.

Достъпът до електронната карта ще бъде ограничен само за България, тъй като българите, живеещи постоянно в чужбина, ще бъдат преброени в страната, в която живеят.