Фейсбук обвинен в шпионаж

Фейсбук отива на съд заради обвинения, че шпионира абонатите си, като чете личните им съобщения. Според прокурори, когато потребителите споделят линк в личните си съобщения до други хора, Фейсбук сканира този линк, за да увеличи мрежовата активност на сайта, откъдето линкът е взет. Те твърдят също, че Фейсбук систематично преглежда съобщенията, за да събира потребителски данни, след което ги предоставя на рекламодатели и маркетингови специалисти, предаде КРОСС.

Компанията заяви, че обвиненията ”нямат стойност”. ”Ще се защитаваме силно.”, допълниха от най-голямата социална мрежа в света. Обвинителите защитават тезата, че за шпионажа Фейсбук трябва да плати по  $100 на ден. Това прави по  $10,000 на потребител. Данните на прокурорите се основават на независимо проучване, което показва, че ”нахлуването в личната информация на потребителите се прави с цели, различни от улесняването на предаването на съобщения. Представянето на тези съобщения като ”лични” пред потребителите създава особено привилегировано положение за Фейсбук. Когато потребителите вярват, че предават информация по канал, свободен от наблюдение, са склонни да споделят факти за себе си, които не биха съобщили, ако знаеха, че информацията се следи. ”

Това не са първите обвинения срещу политиката на Фейсбук за съхраняването и употребата на данни. Миналата година през септември социалната мрежа се сблъска с негативни реакции, защото политиката й позволява да се създават реклами с имената и профилните снимки на потребители, без да е искано тяхното съгласие.