Църквата почита Св. Цар Борис – покръстител на българите

sveshtiНа втори май православната църква прославя Св. Цар Борис – Михаил Покръстител на българския народ. Българският владетел, царувал между 852 и 889, налага християнството в нашите земи и въвеждал славянската писменост в България. През 864 г. се покръства в Плиска с целия си род и получава християнското име Михаил. Християнството става официална религия в българската държава.

Княз Борис-Михаил постига международното признание на автономна Българска архиепископия под върховенството на Цариградската вселенска патриаршия (4 март 870 г.). Има голям принос за просвещението на българското общество. През 886 г. приема учениците на Кирил и Методий и създава Охридската и Преславската школи.

Обикнал монашеския подвиг, цар Борис в 889 година поставил на престола по-големия си син Владимира и се отдалечил в манастир. Но недоволните боляри подтикнали Владимир към преврат, за да възвърне езическата религия. Узнал това, Борис се върнал в столицата Плиска и потушил метежа. Владимир бил свален и на негово място бил поставен по-малкия син Симеон.

Върнал се в манастира на пост и молитва и завършил живота си като монах в 906 година на 2 май. Като покръстител св. цар Борис е наречен “равноапостолен светец”.

Имен ден празнуват  днес Борис, Борил, Боряна, Борислава, Борислав.