Месни Заговезни е

sveshtiДнес отбелязваме Месни Заговезни. Неделята получава названието си от традиционната вечеря с месни ястия, след която е забранено да се яде месо до края на Великия Великденски пост. Думата заговезни идва от заговявам, започвам да постя. Седмицата между Месни Заговезни и Сирни Заговезни се нарича Сирница защото е подготовка за Великия пост. Като блажно се ядат само млечни и яйчени ястия.

До Сирни Заговезни трябва приключат и всички сватби, защото през целия Великия пост до вторник на Светлата седмица не се позволява църковно венчание. Неделята на Страшния Съд е третата неделя от триседмичния период преди започването на Великия пост.

През това време богослужението започва да включва песнопения от Триода – литургическа книга, която съдържа богослужбите от Неделя на митаря и фарисея, десета преди Пасха (Великден), до Велика и Свята Събота.

На този ден Църквата напомня Съда на всички хора, които ще застанат пред Божия трон в деня, когато Христос отново ще се върне в славата Си. Вечерта на месни заговезни в семеен кръг се слага трапеза с месни ястия (обикновено кокошка) и се заговява месо.

По християнски обичай през дните от месни до Сирни заговезни по-младите посещават домовете на по-възрастните – родители, кръстници, роднини, близки и тия, от които се чувстват задължени да поискат прошка по случай неделя на опрощението.

На Месни Заговезни се приготвят баница с мас и извара, кокошка, яде се и свинско месо.