Без бележници до 4 клас

ХI и XII клас ще се учи само по желание. В последните две години гимназия ще посещават задължително тези, които държат да следват. Останалите могат да придобият професия в края на Х клас и да получат първа гимназиална степен. Дипломата ще се издава след успешно издържан изпит “външно оценяване”. Досега такова препитване, познато като “малките матури” имаше в IV и VII клас. Това гласи новият проектозакон за образованието, който вече е внесен в Народното събрание.

След XII клас ще се издава диплома за завършен втори гимназиален етап при успешно положен Държавен зрелостен изпит по два предмета – “Български език и литература” и втори по избор.

Основното образование става факт след VII клас, когато ще се издава свидетелство. Двата етапа на основното образование – начален и прогимназиален, приключват с външно оценяване. Новото е, че учениците до III клас ще ходят на училище без бележници и няма да получават количествени оценки.

В правилника е записано още, че детската градина става задължителна за 5-годишните. На 7 години децата тръгват в първи клас, като образованието става задължително до 16-тата годишнина или Х клас. За да могат да учат и младежите от малките населени места се създават така наречените обединени училища – от I до Х клас. Те ще се сформират предимно в малките населени места, където пътуването до големите градове е трудно.

Предвижда се и засилване на санкциите за неявяване в училище. Родители ще бъдат глобявани от 50 до 150 лв. при първо провинение и от 100 до 500 лв. при второ. Законът ще влезе в сила от следващата учебна година.

Друга част от промените в новия закон за образование  е домашното образование да бъде позволено със закон, а училищата да определят учебните си програми.  За учениците в задължителна училищна възраст ще е позволено самостоятелно обучение. Предпоставките за това ще са ако децата имат здравословни причини и не могат да посещават училище, по желание на родителите, ако са с изявени дарби или ако са над 16 години. Родителите ще са длъжни да осигуряват на децата си необходимите условия за обучение и учебници, а учениците пък да полагат изпити за определяне на годишните им оценки по съответните предмети.

Чрез въвеждането на самостоятелната форма на обучение отпада задължението децата в предучилищна възраст да ходят на детска градина, а родителят има възможност да избере как детето му да се подготви за училище. Новото при тази възможност е, че децата ще трябва да преминат проверка на способностите в детска градина, за да получат удостоверение за училищна готовност, без което не могат да постъпят в първи клас. Предвижда се още част от оценките в училище да бъдат от работа по проекти. В закона е записана и възможността оценките от националните изпити след седми и десети клас да са в точки, а не по шестобалната система.