Бизнесът: Корупцията в България се увеличава

Корупцията в България се увеличава. По-голяма част от бизнеса в страната посочват, че този проблем се задълбочава спрямо 2013 г. Това сочат данни от изследването на Евробарометър „Нагласите на бизнеса спрямо корупцията в Европейския съюз“, цитира Econ.bg. Подобни резултати за посочени и за Италия, и Румъния. Спад в корупцията се усеща в Чехия, Португалия и Унгария.

Данните сочат, че 60% от компаниите в България, участвали неуспешно в конкурси за обществени поръчки, смятат, че са изгубили заради корупционни практики от страна на отговорните институции. Най-нисък процент на недоволни поради тази причина компании е в Холандия – 5%.

67% от анкетираните български компании смятат, че патронажът и протекцията на роднини и близки са проблем за бизнеса, след румънските (70%) и гръцките (68%). На другия край на класацията се нареждат Дания и Великобритания, където този проблем срещат съответно 4 и 5% от фирмите.

Въпреки, че у нас показателят се покачва с годините, компаниите в Румъния и Гърция по-често се оплакват от корупция, отколкото у нас. България е следвана от Италия, където усещането за корупция е малко по-рядко срещано.

Изследването сочи, че едва 18 на сто от фирмите у нас определят като най-сериозен проблем покровителството над близки и роднини.

90% oт бизнеса в България смятат, че прекалено топлите връзки между бизнеса и политиката водят до корупция. Тази гледна точка е по-застъпена единствено в Италия.

България е на първо място по отговори (89% от запитаните), според които връзките и подкупите са често най-лесният начин за достъп до определени публични услуги. След нея са Гърция (86%) и Кипър (85%).

Заедно със Словения, Португалия и Италия страната ни се намира в четворката страни, които най-често в ЕС се съгласяват, че единственият начин да успееш в бизнеса е с политически връзки.

Най-често в ЕС очакват да бъдат жертва на корупция за разрешителни за строеж компаниите в България, Литва, Гърция и Словакия. 4% от анкетираните български компании потвърждават, че им е искан подкуп за разрешително за дейност.

Данните сочат, че на европейско ниво четири от всеки десет компании смятат, че корупцията е проблем в бизнеса им.

Често обаче корупцията не е най-сериозното предизвикателство. Най-честите проблеми пред бизнеса в Европейския съюз са данъчните ставки, бързо променящото се законодателство и политики и сложността на административните процедури са най-често споменаваните проблеми за бизнеса в Европейския съюз. Едва след тях идват патронажът и протекцията на роднини и близки, следвана от корупцията.

В същото време Чехия и Португалия са първенци при намаляващо усещане за корупция при бизнеса.

Данните сочат, че най-разпространените практики в частния сектор са закрилянето на приятели и членове на семейството в бизнеса, данъчните измами и неплащането на ДДС, докато политиците нарушават правилата с подкупи и злоупотреба с власт.