Влизат в сила новите правила на КАТ

От днес само катаджиите ще могат да глобяват на пътя. Новата стратегия, с която МВР ще бори корупцията, е в резултат на скандалния любителски клип, публикуван в социалните мрежи, който показа как полицай взема подкуп.Катаджиите вече ще могат да ни спират само при масови проверки с минимум две патрулки в действие. Проверките ще се заснемат с видео камера. За целта на видими места и на полицейските коли ще има табели, с които гражданите ще бъдат информирани, че проверката се заснема. Записите от камерите ще се пазят по един месец в Полицейските управления.

Охранителна полиция ще може само да проверява самоличността и багажа ни, но не и да ни глобява за колан или скорост, например.Корупцията ще се бори и с пускане в действие отново на мобилните камери, които съдът обяви за незаконни, съобщава ТВ7

Шофьорите не бива да са спокойни, че след приемането на новите правила ще избегнат глобите. Мобилните камери ще продължат да работят. Проблемите не са само в КАТ. Ако досега в един град е имало 10 патрулни екипа, сега ще са три. по-сериозният проблем е защо хората са принудени да дадат тези 20 лева. Става въпрос за спестяването на една тежка и дълга административна процедура. Проблемът се крие и в закона, който е от 1967 г. Това каза Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи,цитиран от Кросс.

Корупцията не може да се изчисти на 100%, в някаква степен тя ще остане, категоричен е  Алекси Стратиев, експерт по пътна безопасност. Притеснението е дали няма да се намали контрола. До момента имаме сериозно увеличение на загиналите при ПТП показва, че и при тази система има пропуски. Преди месец ме спираха, разкри Стратиев. Катаджията му обяснил, че е помислил, че говори по телефона, но след като е видял, че Стратиев пуши, той го пуснал. В цял свят техниката е решаваща при пресичането на корупцията. Предстои внедряването на мобилните екипи.