В Бургас ще се проведе хакатон за софтуерни приложения на тема „Активен Бургас“

На 14 декември ще започне хакатон, чиято цел е създаването на софтуерни приложения на тема „Активен Бургас“.  Тридневното събитие ще приключи на 16 декември. Хакатонът ще се проведе в залите на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.  Откриването на хакатона е насрочено за 14 декември от 17.00 в зала 221 на Органичен Корпус на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.
Амбицията на организаторите е събитието да стимулира прилагането на съвременните технологии в ежедневието на хората и живота в града. Хакатонът ще има важен принос за развитие на ИТ общността в Бургас. Допълнителните очаквани ефекти са сформиране на екипи от хора, които се допълват като знания и умения и продължават работа по проектите след приключване на събитието.
Няма ограничение за използваните технологии, библиотеки, платформи и програмни езици. Необходимо е екипите да предадат прототип на своя продукт, който да има поне една работеща функционалност или ясна концепция за приложение с частично написан изходен код. В последния ден на хакатона – 16 декември, участниците ще направят демонстрация на своите приложения пред жури.
Допустими участници са екипи от най-малко двама души, които могат да се сформират както предварително, така и в началото на самия хакатон. Задължително е поне един човек от екипа да има познания по програмиране, без значение нивото и опита в областта на софтуерни разработки.
За всички участници ще има награди, които са осигурени от спонсорите на събитието. Първите три проекта, оценени най-високо, ще бъдат допълнително стимулирани с изненади от организаторите.

Критериите за оценка на приложенията са:
– Оценка на идеята.
– Работеща функционалност на приложението.
– Начин на изпълнение, качество на програмния код и избрания подход.
– Потребителски интерфейс.
– Потенциал на приложението.
Ще бъдат предоставени насоки и идеи за приложения на тези участници, които нямат предварителна концепция за това, което биха желали да разработват.
Участниците могат да си изберат под какъв лиценз да бъде написания от тях код в рамките на хакатона – препоръчително е свободен лиценз. Работата по проектите стартира с началото на хакатона. Не се допуска участие с напълно или частично готови приложения, които са разработени преди хакатона. Приложенията, които не са завършени и нямат работеща функционалност, също се представят на финалния ден и се оценява потенциала им и проблема, който решават. Спонсорите и партньорите на събитието имат право да дават индивидуални награди на избрани от тях участници.
Събитието се организира от университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Катедри „Компютърни системи и технологии“ и „Компютърни и информационни технологии“ и студентския съвет към университета, съвместно с Община Бургас