Диана Йорданова (ГЕРБ): Правителството не иска да има състезателна процедура за избор на партньори от частния сектор

diana_yordanovaСкандално е, след 9 месеца “министерстване” първият законопроект, който Министърът на регионалното развитие предвижда да внесе, е Закон за отмяна на закона за публично-частното партньорство. Това е категоричната позиция на ГЕРБ.

Според мотивите “настоящият закон предвижда публичният партньор да определя частния партньор чрез провеждане на процедура при реда и условията на Закона за обществените поръчки, като критерият при избора е “икономически най-изгодна оферта”.  А какво лошо има в това, пита народният представител от ГЕРБ-Бургас Диана Йорданова?
„Казано с думи прости – правителството не иска да има състезателна процедура за избор на партньори от частния сектор, а те да бъдат посочвани по лична преценка и по нечие “указание”! Отпадането на критерия “икономически най-изгодна оферта” означава, че цената и другите критерии ще се определят на “тъмно” по лична преценка!”, категорична е Йорданова.

„Управляващите не се спират до тук. В мотивите пише още: “може да се отбележи, че действащата нормативна уредба на ПЧП в България е съобразена принципно с европейските изисквания, но не са налице достатъчно механизми, които да гарантират съответствието между държавните и общинските приоритети в областта на ПЧП, включително изрично предвидено задължение за съгласуваност между програмните документи на национално и общинско ниво” – или директно казано – законът отговаря на европейските изисквания, но пречи на приоритетите на управляващите да сключат неизгодни за държавата и данъкоплатците договори, но изключително изгодни за тях самите. Явно някой “важен” проект не може да мине и сега цял закон ще отменят”, смята бургаският депутат.
По думите й абсолютно несъстоятелен е и аргументът, че понеже досега нямало сключени договори за ПЧП по този закон, значи не работи и трябва да бъде отменен.  Да не забравяме, че той е в сила едва от началото на 2013 г., година в която имаше извънредна политическа обстановка и се смениха три правителства.
Факт е, че Законът за ПЧП има много несъвършенства и слабости. Има проблеми при неговото прилагане на практика, но това не означава, че трябва да бъде изцяло отменен.
„Достатъчно е,  да се направят необходимите промени и да бъде усъвършенстван, включително и чрез под-законови нормативни актове. Но да се действа на принципа “няма човек – няма проблем” или “няма закон – няма проблем” е повече от абсурдно и скандално!”, категорична е Йорданова.