Какво чака Европа през 2019 година

ecОт сагата “Брекзит” през протеста на Жълтите жилетки във Франция, да напрежение с традиционния приятел Съединените Щати и размяна на упреци с Русия. Намаля ли обаянието на Европейския съюз в собствените му граници заради задълбочаващите се вътрешни проблеми? В студиото на Сутрешния блок на БНТ гостите проф. Ивайло Дичев и проф. Антони Тодоров споделиха своите наблюдения.

Проф. Антони Тодоров: “Като събитие за 2018 аз бих определил популистката вълна и съпътстващите тази вълна масови протести в различни страни на Европа, не само във Франция на Жълтите жилетки. Двете са свързани, имат обща основа. Свързани са с едно голямо разочарование на европейските общества от това как
върви европейският проект. Това не е отхвърляне на Европа за мен. Това е по-скоро разочарование от лицемерието, с което много често се сблъскваме когато говорим за нашата парламентарна и либерална демокрация и Европа, за лицемерието, което показва, че 1% от света владее половината му богатство, усещането, че има нещо, което не е наред и това, което не е наред, са най-вече дълбоките неравенства”.

Проф. Ивайло Дичев: “Наблюдаваме срив на доверието във всякакъв тип политика. Народите не искат да бъдат управлявани. Америка е блокирана в момента – Конгресът срещу президента. Президентът е осмиван по начин, който аз не съм виждал никога. Тереза Мей в Англия – тотално блокирана, осмяна, нищо не може да направи. Макрон тръгна да реформира Европа, надигнаха се срещу него едновременно леви, но и десни. Путин – твърд лидер, диктатор, и неговият рейнтинг се срина. И с падането на цената на петрола последния месец, вероятно ще бъде все по-трудно”.