Приета е оставката на министъра на правосъдието Цецка Цачева

cecka_cachevaМинистър-председателят Бойко Борисов прие оставката на министъра на правосъдието Цецка Цачева.

Рано тази сутрин тя е била привикана за обяснения в кабинета на министър-председателя. Двамата разговаряха и обсъдиха свързаната с името й имотна сделка. Пред премиера министър Цачева заяви решението си, че подава оставка и не желае създалото се напрежение да се пренася върху работата на правителството.

Припомняме, след скандала с апартамента на Цветан Цветанов, стана ясно, че Антикорупционния фонд сигнализира и за съмнителна покупка на недвижими имоти от страна на министъра на правосъдието Цецка Цачева и депутата Вежди Рашидов.

През юли 2018 г. министър Цачева закупува от строителната фирма “Артекс”апартамент с площ 199 квадратни метра. Като се прибави площта на допълнителните гараж и таванско помещение, общата квадратура на имота става 233 квадратни метра. Цената, която Цачева е платила през юли, когато сградата е била на етап “груб строеж”, е едва 138 000 евро (т.е. малко над 590 евро за квадратен метър).

Седем месеца след сделката апартаментите в тази сграда, която е и една от най-луксозните в района, се продават на четворно по-високи цени от платената от Цачева.

По информация на отдел “Продажби” на “Артекс” жилищата на високите етажи в техните сгради се продават на цени около 2 200 евро на квадратен метър без ДДС.

Заради скандала вчера правосъдният министър пожела да бъдат извършени проверки за придобития от нея апартамент на столичната улица “Юри Гагарин”, за да се установи дали има конфликтни интереси с фирмата продавач и злоупотреби с власт.

„Не само Цецка Цачева трябва да си подаде оставка. Оставка трябва да си подадат г-н Цветанов, г-н Рашидов и г-жа Колева” това каза в интервю за предаването „Седмицата” по Дарик радио депутатът от БСП  Елена Йончева. „Не става въпрос само за оставки. Те трябва да напуснат политиката. И трябва да стане ясно, че такива хора не трябва да участват в политиката”, допълни тя.

По думите й, това не трябва да послужи за замазване на случая. „Проблемът е много голям. Тук не става дума за няколко политици, които са си купили апартаменти на цена, няколко пъти по-ниска от пазарната. Не става дума за това, това е най-малкият проблем. Големият проблем е, как се прокарват лобистки закони”, подчерта Йончева и отбеляза, че 72 процента от законите в парламента се вкарват „през задния вход”.

„Всъщност, историята с апартаментите, с подаването на оставки, да не се опитват да замитат. Защото това е история за корупцията, по която се прави България, това е моделът, по който се управлява България”, изтъкна Йончева.