Учи, за да работиш или кои са най-търсените професии у нас

Секретарките изместиха счетоводителите и финансистите от топ 10 на най-търсените кадри през тази година. Това сочи проучване за недостига на талантливи служители на една от големите посреднически фирми за работа. Експертите по управление на фирмените бюджети, които са били сред най-нужните специалисти през 2012 г., тази година изпадат от класацията. Вместо тях ще се търсят секретари, лични асистенти и офис мениджъри. Най-лесно работа ще намерят инженерите, мениджърите и квалифицираните работници.

Силното търсене за инженери може да се обясни с факта, че компаниите се ориентират към високотехнологични методи на работа, обясниха експертите от посредническата фирма. Без промяна остава и интересът към търговски представители и ИТ специалисти. „Има постоянно търсене на ИТ експерти на пазара на труда. Първо, защото подготвените кадри не са толкова много, и второ, все повече чужди компании изнасят дейността си у нас и разкриват нови работни места обясни специалистът по човешки ресурси Калоян Димитров пред в. “Монитор”. Тази година мениджърите продажби ще се радват на по-голям интерес от страна на шефовете на фирми в сравнение в 2011 г.

Статистиката сочи, че през последните години родните работодатели все по-трудно намират квалифицирани служители. През 2011 г. подобни трудности отчитат 42% от началниците, а през миналата година делът им е нараснал до 51 на сто. Тази година повече от 54% от предприятията признават, че се затрудняват да намерят подходящите служители за позициите, които разкриват.

В подобна ситуация са и чужди фирми, но дефицит на специалисти отчитат 35 на сто от работодателите в световен мащаб. На другия полюс са шефовете в Ирландия, където едва 3% от фирми не намират квалифицирани служители. Челната тройка допълват Испания и Холандия, където недостиг отчитат съответно 3 и 9 на сто от работодателите.

Една от основните причини за недостиг на подготвени кадри е липсата на връзка между образованието и бизнеса смятат експерти. „Крайно време е работодателите, заедно с образователните институции да адаптират своите стратегии за привличане и създаване на таланти”, смята управителят на посредническата фирма Надя Василева. В същото време половината от регистрираните безработни младежи в нас са с основно или по-ниско образование, сочат данни на Агенцията по заетостта. През юни без препитание са били малко над 71 000 българи до 29-годишна възраст, като всеки десети е висшист. „Младежите трудно намират работа, защото работодателите имат много изисквания – квалификация и опит, които те трудно биха придобили, докато учат”, призна зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова. Econ.bg

 

1 коментар

  1. бу сене де бекар гезелим