Стефановден е

Православната църква почита първомъченика на християнската вяра Свети Стефан. Имен ден празнуват, носещите неговото име. Според народната традиция днес е третият ден на Коледа, на който се завършват няколко ритуала и се приготвят различни ястия.

На старогръцки, Стефан означава „венец” и именно тази символика е една от основните причини празникът да се приема като венец на старата година и ден за равносметка. Около трапезата се събира цялото семейство. Домакинята става рано, за да приготви традиционните месни ястия – свинско с кисело зеле или месни зелеви сарми. На масата присъстват още – прясно изпечен обреден хляб и златиста баница. В някои краища на България се готви домашна кокошка.

За да е силна и богата новата година, по традиция, обичаите, които характеризират т. нар. мръсни дни, трябва да се спазват от Стефановден до Йордановден. През тези дни жените не трябва да перат, да метат или да мият косите си. Венчавките, кръщенетата и опелото също са забранени.  Това е периодът, през който хората се пазят от злите сили и не излизат навън по тъмно.

На Стефановден младите семейства гостуват на своите родители, кумове или кръстници, за да им окажат необходимото уважение.

Трапезата за празника е свинско с кисело зеле, баница с черва или месо.

Честит имен ден на Стамен, Стамена, Стана, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Станчо, Стефан, Стефана, Стефанка, Стефания, Стефи, Стефка, Стефко, Стефчо, Стоил, Стоила, Стоилка, Стоимен, Стоичко, Стойка, Стойчо, Стою, Стоян, Стояна, Стоянка, Таня, Теки, Теньо, Фани, Цако, Цанка, Цанко, Цано, Цанчо, Цоко, Цона, Цонко, Цоню, Шон, Шона и техните производни!