Съвети за безопасност при снеговалеж, снегонавявания и силен вятър

Влошаването на времето се очаква за продължи до края на седмицата. В  Бургаска  област натрупаната снежна покривка е 2-3 см. За изминалото денонощие  е духал вятър със скорост 28 м/с.

Пристанищата са затворени за маневриране заради силен вятър. Забраната важи за всички плавателни съдове. Тя ще бъде отменена след подобряване на климатичните условия.

Движението на влаковете се осъществява нормално в тази усложнена зимна обстановка.  Железопътната инфраструктура е напълно проходима при зимни условия.

Няма затворени пътища за леките автомобили, но ако не се налага спешно пътуване Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да отложат тръгването си до подобряване на метеорологичните условия.

Спазването на няколко прости правила може да предпази нас, нашите близки и имущество при обилен снеговалеж, снегонавявания и силен вятър, посочват от МВР. Ето какво съветват експертите:

При обилен снеговалеж, снегонавявания и обледенявания:

Ако не е крайно наложително, отложете пътуването си – възможно е за определен период от време част от пътищата да се окажат затворени поради навявания.

Ако все пак решите да тръгнете с автомобил, проверете дали имате достатъчно гориво, въже, лопатка, фенерче и брадва. Гумите трябва да не са много напомпани, поставете вериги.

Изберете първокласните пътища, те се почистват с предимство. Карайте бавно и внимавайте, когато минавате покрай сгради, електропроводи и дървета.

Облечете топли дрехи и подходящи обувки, вземете със себе си достатъчно вода и храна.

Ако по пътя забележите затрупани автомобили, маркирайте мястото и веднага съобщете за това на тел. 112.

В случай че сте затънали в навявания от сняг, завържете дреха с ярък цвят на антена, странично огледало или на друго подходящо място, за да бъде забелязан автомобилът ви.

Окажете помощ на изпадналите в беда. Измръзналите части на тялото се разтриват със спирт и леко се масажират. Не разтривайте със сняг – тялото допълнително се охлажда и може да се нарани кожата.

Не спирайте да почивате на открито. Ако обстановката се усложнява, преустановете пътуването – спрете в най-близкото населено място.

Когато трябва да вървите пеша се екипирайте с подходящи обувки и топли дрехи. Избягвайте да се придвижвате сами, движете се далече от сгради, електропроводи, стълбове и дървета, вземете мерки против измръзване на крайниците.

Носете лекарства и термос с чай или други топли и подсладени напитки.

При силен вятър:

Ако сте в къщи, изключете тока, водата и газта, затворете плътно вратите и прозорците;

Не оставайте на открито, веднага потърсете място за подслон, защото има опасност от падащи отломки от сградите и други предмети, които могат да ви наранят. Смерчът засяга най-често покривните конструкции и горните етажи;

Ако сте далеч от дома си, влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен подслон.

Ако сте на път, спрете автомобила на открито място, далече от електропроводи, дървета и от надвиснали скални маси. Потърсете подслон!

Ако сте на полето или в планината, потърсете ниски места до отминаване на опасността.