Църквата почита паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел

На 29 юни църквата почита паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел. Църковният празник е наричан от народа Петровден. Двамата апостоли, които били ревностни разпространители на християнството, претърпели много страдания и гонения и били наречени „първовърховни престолници и вселенски учители”.

Вярва се, че светците Петър и Павел са братя близнаци. На Петровден стар обичай е във всеки дом се коли най-младото “петровско пиле”. Обикновено жените раздават част от него, заедно с ябълки “петровки” в чест на светеца. Практиката да се раздават ябълки на Петровден е свързана с народните представи за райската градина, в средата на която расте голямо ябълково дърво, цялото от злато. Под дървото във вид на мушици и пчели кръжали душите на починалите деца. Щом майките им раздадат на земята ябълките, тогава св. Петър им позволява да късат от плодовете на райското дърво. На празника се приготвя традиционно блюдо, известно като “бял мъж”. То представлява бито прясно сирене, пържено в тиган, заедно с брашно. На Петровден се изпълняват някои обреди, свързани с новия социален статус на младите булки.

Апостол Петър, брат на ап. Андрей, бил рибар от гр. Капернаум на брега на Галилейското езеро. Според евангелския разказ Христос повикал двамата братя да тръгнат след него и те го следвали до деня на неговото Възнесение. Еврейското име на апостола било Симон, а името Петър, което означава “камък”, му било дадено от Исус Христос. След Възнесението ап. Петър разпространявал християнството в Сирия, Кападокия, Галатия и Понт. Преданието уверява, че загинал мъченически заради вярата си заедно с ап. Павел. В новозаветния дял на Библията са включени две съборни послания на ап. Петър, отправени до всички християни.

Апостол Павел не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей – член на еврейска секта, която преследвала християните. В книгата Деяния на на св. Апостоли се разказва, че на път за Дамаск имал необикновено видение, от което загубил зрението си и чул Божия глас от небето. Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра. Наречен е “апостол на езичниците”. Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания. Завършил живота си в Рим на 29 юни 67 г. В Новия завет на Библията са поместени 14 негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските ценности и правилата на църковния живот.

Имен ден празнуват всички, които носят имената Петър, Павел, Петрана, Полина, Павлин, Павлина, Петя, Камен Камена, Кремена, Патриция,  Преслава и техните производни!